501 785 557 abc.stomii@wp.pl

Przylepiec typu convex, to przylepiec z wypukłością. Został on wprowadzony dla stomii płaskich i wklęsłych.

U każdego z producentów są przylepce płaskie i wypukłe, zarówno w systemie jedno- jak i dwuczęściowym.

W ostatnich 3 może 4 latach, obserwuję taką tendencję, że u coraz więcej osób, nawet tych z tzw. prawidłową stomią, wcześniej czy później nastaje potrzeba zabezpieczenia stomii w sprzęt typu convex.

Dzieje nie tak dlatego, że ostatnio jako społeczeństwo mamy skłonność do tycia. Często przed operacją, czyli w chorobie chudniemy i wtedy tkanka podskórna, potocznie zwana tłuszczową, nie koniecznie znika, ale robi się nadmiernie miękka. Na takiej skórze płaski, elastyczny przylepiec przeważnie sprawdza się w pozycji leżącej, zaraz po założeniu. Kiedy zaś człowiek musi wstać, usiąść, schylić się, czy wyciągnąć ciało sięgając coś z góry, zaczyna się podciekanie treści pod przylepiec.

A czasem stomia, którą lekarz wyłania w pozycji leżącej pacjenta, przy rozciętym brzuchu, w normalnym życiu jest pod fałdem. Trzeba wtedy czymś „podnieść” ten fałd i przytrzymać. I do tego nadaje się właśnie dobrze dobrany convex.

A dobrze dobrany convex to taki, w którym największa wypukłość znajduje się jak najbliżej stomii. Wtedy obniża skórę poniżej jelita, delikatnie i nieodczuwalnie uciskając ją i odsuwając tym samym od brzegu stomii.

Najniższa część convex’u jest w okolicy niebieskiego paska na folii zabezpieczającej przylepiec.

Czyli jeśli masz stomię, która ogólnie jest w porządku, mniej lub więcej wystaje ponad skórę, ale worki płaskie – najpowszechniej używane przez personel w szpitalu i później przez stomików, czy płytki o płaskim przylepcu nie trzymają się, to sięgnij po convex o nie dużym uwypukleniu.

Kolostomia dwulufowa, wystaje ponad skórę o ok. 0,8 cm. W górnej prawej części widoczny nawis skórny.
Ta sama dwulufowa kolostomia – widok z profilu. Nawis skórny zakrywa prawie całą wysokość stomii. Dobrano sprzęt convex light jednoczęściowy.
Dwulufowa ileostomia, płaska, o nieregularnym kształcie.
Zastosowano płytkę convex, wyciętą w kształcie stomii.
Ileostomia dwulufowawystająca, ale ujście dla treści jest skierowane w dół (na zdjęciu w prawo), a pod spodem, równa ze skórą lufa doprowadzająca (czyli nieczynna).
Ileostomia zabezpieczona płytką convex. Widoczne obie lufy. Dolna, nieczynna lufa uwypuklona. Nie ma wtedy możliwości podciekania, kiedy cała stomia jest w wewnątrz płytki/worka.
Ileostomia jednolufowa, po używaniu worków jednoczęściowych płaskich, odparzenie skóry.
Ileostomia z profilu – z ujściem dla treści w dół (na zdjęciu w prawo).
Ileostomia z płytką convex (na zdjęciu: zbyt duża w stosunku do średnicy stomii).

To tylko niektóre przykłady zastosowania sprzętu typu convex.

Moja rada: dobrze jest wiedzieć, że jest alternatywa dla sprzętu, który nieidealnie się trzyma na skórze.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM