501 785 557 abc.stomii@wp.pl

Nie zawsze stomia jest idealna, nie każda wystaje ponad skórę, nie każda jest okrągła… i nie każdą jest łatwo zaopatrzyć w worek.

ileostomia

kolostomia

Co zatem zrobić, czy jak to zrobić, by przyklejony jednoczęściowy worek trzymał się tyle ile chcemy, czy ile powinien, czy po prostu dwa dni?

  1. Worek powinien mieć otwór (gotowy lub przez nas wycięty) o wielkości/średnicy do 2 mm. większej niż średnica stomii i w kształcie takim jaki ma stomia. Ale, jak już wspomniałam, nie każda stomia jest idealnie okrągła, co oznacza, że trzeba wycinać otwór w przylepcu w takim kształcie jaki ma dana stomia.
  2. Skóra wokół stomii powinna być dokładnie wysuszona, bo na wilgotną nic się nie przyklei. Dlatego, by zapobiec niekontrolowanemu wyciekowi śluzu jelitowego na skórę, przy wystającej stomii, stosuję owinięcie jelita gazikiem na czas np. wycinania otworu w przylepcu, by ów śluz wsiąkał w gazik zamiast, spływać na skórę. Gazik przed samym przyklejeniem worka, czy zaaplikowaniem pasty uszczelniającej, zdejmuję i przyklejając worek mam pewność, że skóra wokół stomii jest sucha. Jeśli stomia jest płaska, wklęsła, to po prostu – przez dotyk „wycieram/zbieram” śluz z jelita, by mieć pewność, że przyklejam do suchej skóry.
  3. Przyklejony worek dobrze jest „przymasować” palcami, okrężnymi ruchami, przyklejając go tym samym, najpierw przy samej stomii, a później w dalszej części.

Ad.1. Szablon do odrysowania i wycięcia otworu w kształcie stomii w przylepcu worka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ad.2. „Otulanie” = osuszanie stomii gazikiem i przyklejanie worka metodą „od dołu”, na suchą skórę.

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM