Nie zawsze stomia jest idealna, nie każda wystaje ponad skórę, nie każda jest okrągła… i nie każdą jest łatwo zaopatrzyć w worek.

ileostomia

kolostomia
Co zatem zrobić, czy jak to zrobić, by przyklejony jednoczęściowy worek trzymał się tyle ile chcemy, czy ile powinien, czy po prostu dwa dni?
- Worek powinien mieć otwór (gotowy lub przez nas wycięty) o wielkości/średnicy do 2 mm. większej niż średnica stomii i w kształcie takim jaki ma stomia. Ale, jak już wspomniałam, nie każda stomia jest idealnie okrągła, co oznacza, że trzeba wycinać otwór w przylepcu w takim kształcie jaki ma dana stomia.
- Skóra wokół stomii powinna być dokładnie wysuszona, bo na wilgotną nic się nie przyklei. Dlatego, by zapobiec niekontrolowanemu wyciekowi śluzu jelitowego na skórę, przy wystającej stomii, stosuję owinięcie jelita gazikiem na czas np. wycinania otworu w przylepcu, by ów śluz wsiąkał w gazik zamiast, spływać na skórę. Gazik przed samym przyklejeniem worka, czy zaaplikowaniem pasty uszczelniającej, zdejmuję i przyklejając worek mam pewność, że skóra wokół stomii jest sucha. Jeśli stomia jest płaska, wklęsła, to po prostu – przez dotyk „wycieram/zbieram” śluz z jelita, by mieć pewność, że przyklejam do suchej skóry.
- Przyklejony worek dobrze jest „przymasować” palcami, okrężnymi ruchami, przyklejając go tym samym, najpierw przy samej stomii, a później w dalszej części.

Ad.1. Szablon do odrysowania i wycięcia otworu w kształcie stomii w przylepcu worka.
Ad.2. „Otulanie” = osuszanie stomii gazikiem i przyklejanie worka metodą „od dołu”, na suchą skórę.
Wykonuję wszystko jak Pani mnie nauczyła i cholerny worek po nocy odkleja się nie mogę spać na plecach z poważaniem Sławomir P 🙂
No cóż. Musimy popracować nad rodzajem worka, albo techniką, albo nad szczegółami…? Albo ukształtowanie skóry wokół stomii może trochę też się zmieni/dostosuje.. z czasem? Do zobaczenia.
Może warto zmienić firmę produkującą worki,należy też rozgrzać worek-rękami,albo użyć suszarki z ciepłym,nie gorącym strumieniem powietrza.powodzenia!
Czasem faktycznie trzeba zmienić worek na innego producenta, a na pewno warto spróbować innych, by mieć własne zdanie. Nie lubię i właściwie ja nie polecam pacjentom grzania worków ani suszarką, ani kładzenia ich na kaloryferze w zimie, bo każdy z nas będzie trochę naczej rozumiał, odczuwał „nie gorący” strumień powietrza. Wolę – i to proponuję, przytrzymanie w dłoniach, pod pachą.., czyli ocieplenie przylepca naturalną ciepłotą naszego ciała. Bo tu chodzi o to, że hydrokoloid ogrzany do temperatury ciała staje się elastyczny i szybciej, i łatwiej się przykleja. A „przymasować” palcami, dłonią i tak należy.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam 🙂
Szanowna Pani AGNIESZKO kolejny problem jak odpinam pasek trzymający worek to jednocześnie opada mi bielizna poniżej worka xD myślę , że jednak muszę kupić szelki a tak na serio mam nadzieję że dobrze zapamiętałem bo rotacja Cudownych Pielęgniarek i ich pięknych imion przerosła mnie a to dla Pani.
Święci i błogosławieni wspominani 21 stycznia:
św. Agnieszka, dziewica i męczennica
W tym uroczystym dniu PANI imienin szczere i serdeczne życzenia długich lat życia, przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.
Trochę przed czasem 😉 Sławomir Pawełczyk
Worki ,Pelikan,z drenażem rewelacja nie wiem czy w pl są dostępne ja zakupiłem swojej mamie na ebay.uk nie odkleja się mama nosi je po 5-7 dni rewelacja
Nie ma worków „Pelikan” na polskim rynku. A przynajmniej ja się z takimi workami. Natomiast co do trzymania ich 5-7 dni? – mam nadzieję, że jest to sprzęt dwuczęściowy, bo jednoczęściowe powinno się zmieniać częściej.
Witam tata ma problemy z workami w Polsce a jako że mieszkam w UK to mogłabym zakupić mu worki Pelican
Tata ma stomie na zewnątrz i obecne working refundowane przez NFZ zmienia pare razy dziennie przez to że się odklejają
Przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale wiadomość wpadła mi do spamu.
Uważam, że nie ma sensu kupować dla taty worków w ciemno. Mamy w Polsce możliwość zmiany sprzętu na inny – dostępnych jest 7 firm. Ale najpierw niech pani tato uda się do pielęgniarki stomijnej, by ta dobrała dla niego odpowiedni sprzęt. Musi być niewłaściwie dobrany. Może trzeba zastosować worki typu convex (z wypukłym przylepcem), albo dodać jakieś akcesoria pielęgnacyjne… Musi zobaczyć trę specjalista.
Ja zmieniam worek co 2 tygodnie (urostomia)i nie dlatego, że się odkleja, ale ze względów higienicznych. Urostomię mam od 46 lat,wiec doświadczenie długie.Oczywiście nie korzystam z tego „dziadostwa” co oferuje polski rynek.Opanowały tę branże określone firmy i tylko z ich asortymentu można mieć refundację.
To prawda, że refundację w Polsce można mieć ze sprzętu – jeśli się nie mylę – sześciu producentów. Nie mam stomii, nie zamierzam też kwestionować Pani doświadczenia, ale nie słyszałam przez 24 lata pracy, by ktoś proponował wymianę sprzętu co dwa tygodnie. Nie ma problemu z nieświeżym zapachem? Bo to trochę tak, jakby człowiek zmieniał majtki co dwa tygodnie z powodów higienicznych.
Ciekawa jestem jakiego producenta sprzętu Pani używa?
Jeśli on jest taki fantastyczny, to może warto skontaktować się z producentem (mailowo) i „zaproponować wejście na rynek” Polski.
Może mi Pani napisać jakie ma pani worki bo mam problem u synka tez worki nie trzymają jest strasznie meczy się biedaczek z tym ciaglym wymienianiem tych koszmarnych worków byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pani Aniu. W zasadzie mam worki wszystkich firm (Convatec, Coloplast Dansac, B.Braun, Salts, Welland.)
Natomiast wybieram worki w zależności od sytuacji na danym brzuchu, czy brzuszku. Jeśli chce Pani bym coś sensownego podpowiedziała, to poproszę o kontakt na e-mail: abc.stomii@wp.pl ze zdjęciami brzuszka ze stomią u dziecka.
Pani Kasiu,moja 100letnia babcia 3 miesiące temu przeszła zabieg wyłonienia kolostomii, stomia jest wklęsłą, przykrywa ją częściowo skóra, a wydzielina z niej nie spada w dół worka tylko zbiera się na płytce w okół stomii, i po kilku godzinach dostaje się pod płytkę odklejające ją od skóry, próbowałam różnych systemów, różnych producentów, niestety, efekt ciągle taki sam, czy ma Pani jakieś rady, jak pomóc babci, by nie męczyć jej ciągłą zmianą worków? Czy przy zmianie worka skórę można naprężyć tak by stomią była lepiej uwidoczniona? Czy płytkę w systemie dwuczęściowym, przy zmianie worka należy czyścić z wydzieliny, który znajduje się na niej (boję sie, że wtedy rozszczelnie płytkę), wydzielina ma konsystencję plasteliny. Z góry dziękuję za pomoc.
Szanowna Pani Sylwio. U osób, które mają wokół stomii dużo fałdów skórnych, należy rozciągnąć skórę (wyprostować ją) i na taką przykleić płytkę. Płytka, która jest wklęsła, czyli convex, zawsze – w pozycji leżącej pacjenta będzie zbierała we wklęsłości treść jelitową (grawitacja). Przy wymianie worka zwykle trzeba wyczyścić tę zalegającą treść – bez zbędnego chochlowania do idealnej czystości jak wtedy kiedy zakładaliśmy nową płytkę. Dobrze jest wtedy uzupełnić wypłukaną wcześniej prze treść jelitową pastę uszczelniającą.
Powodzenia. Agnieszka.
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog?
My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot
of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.
Many thanks!
Yes, I agree that you may quot couple of mine posts as you provide credit and sources back to my weblog.