501 785 557 abc.stomii@wp.pl

Czasem zdarza się tak, że stomia, która była płaska, robi się mniejsza i mniejsza, i mniejsza. Na początku pewnie się cieszysz, ale po jakimś czasie przychodzi TA myśl: ” o matko, a co będzie jak całkiem się zarośnie??” I strach przed nieznanym, ale wyczuwalnie niedobrym, staje się duży, większy, jeszcze większy…

Zwężona, zarastajaca stomia.

Terminy medyczne:

  • zwężenie, zarastanie stomii – patologiczne zmniejszenie średnicy ujścia dla treści, zwykle jako powikłanie późne pooperacyjne lub/i jako skutek innych wczesnych powikłań, np.: wpadnięcia/urwania stomii, braku zrostu sluzówkowo-skórnego. W takim stanie rzeczy, oprócz okresowych lub stałych trudności w wypróżnianiu, mogą dołączać się bóle brzucha, uczucie pełności itp. Dlatego powikłanie takie na pewno wymaga kontroli u lekarza – chirurga, albo chociaż u pielęgniarki stomijnej (która zapewne poprosi chirurga na konsultację, albo wyśle Cię do niego, stwierdzając zarastanie się stomii).
  • pierścień skórny – narośl skórna, wałek skórny okalajacy zwężającą się stomię. Najczęściej jest widoczny, ale na pewno wyczuwalny przy badaniu palcem przez stomię. Często przy badaniu, bądź rozszerzaniu stomii, pierściń skórny krwawi i sprawia ból, z powodu mechanicznego rozciągania, uszkadzania naskórka.

Widoczny pierściń skórny wokół otworu stomijnego.

Jeśli stomia zwęziła się znacząco na tyle, że pierścień skórny zaciska się powodując kłopot w wypróżnianiu, pielęgniarka stomijna może – zanim drogi pacjencie trafisz od niej do chirurga – nauczyć Cię jak mechanicznie poszerzać otwór, by nie dopuścić do zbyt szybkiego jego zamknięcia. Po prostu można masować pierścień skórny albo palcem (w rękawiczce, posmarowanej wazeliną, lub innym lubrykantem), albo tak samo przygotowanym dilatatorem doodbytniczym – widoczne na filmiku na fb.

Rozszerzacz doodbytniczy = dilatator doodbytniczy w stomii. Warsztaty PTPS 2016 r.Jeśli chodzi o odżywianie w tym okresie, to zwykle proponuje się dietę lekkostrawną, z dużą ilością wypijanych płynów (ok. 2,5 l./dobę), by zapobiegać zbitemu stolcowi (w kolostomii) i oczywistych kłopotów z wypróżnieniem w takiej sytuacji.

Jeśli zwężenie stomii postępuje mimo wszystko, lub jest tak dużego stopnia, że uniemożliwia wypróżnianie, jest wskazaniem do korekcji chirurgicznej, czyli wykonania operacji tzw. „plastyki stomii”.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM