501 785 557 abc.stomii@wp.pl

Wszyscy wiemy, że „przypadki chodzą po ludziach”. A może tym razem powinnam powiedzieć, że powikłania chodzą po ludziach. Przedstawię Wam zatem sytuację z ostatniego miesiąca.

Otóż Pani z kilkunastoletnią stomią na jelicie grubym, na skutek sytuacji związanej z pogorszeniem stanu zdrowia, długotrwałej antybiotykoterapii i w tym permanentnej biegunki (czyli kolostomia zaczęła zachowywać się jak stomia na jelicie cienkim). Pani używała przez wszystkie lata sprzętu jednoczęściowego, z płaskim przylepcem, który jako elastyczny sprawdzał się dobrze. Na skutek choroby Pani trafiła do szpitala i będąc w złym stanie zdrowia, nie dawała rady samodzielnie zabezpieczać stomii. I w tej sytuacji pogorszenia zdrowia, zdarzyło się podcieknięcie treści jelitowej pod przylepiec, odparzenie… A później – błędne koło, czyli odparzona skóra wokół stomii, sącząca, bolesna, do której nie chciały kleić się worki, więc panie pielęgniarki poradziły sobie – wycinając coraz to większe otwory w nich. Większe otwory = większa ekspozycja na żrącą treść jelitową = większe odparzenie, w końcu głębokie owrzodzenie.

Taką sytuację zastałam u pacjentki.

Owrzodzenie wokół stomii, z wżerami w skórę właściwą, powyżej stomii i po jej lewej stronie (z perspektywy patrzącego).

Pacjentka była w złym stanie zdrowia, częściowo z tegoż powodu. Bowiem taki stan skóry powoduje ból, duży wysięk, brak przyczepności do wilgotnej powierzchni (opatrunki hydrokoloidowe na pewno się nie utrzymają, nie mają właściwości chłonnych).

Co zrobiłam?  Po pierwsze suchą powierzchnię – aplikując puder (nadmiar usuwając) w miejsca bez naskórka. Na to na pierwszej wizycie pasta uszczelniająco-gojąca oraz worek jednoczęściowy z przylepcem typu convex, umocowany dodatkowo paskiem.

Od drugiej wizyty, zastosowałam opatrunek z jonami srebra pod system „wysuszających” i uszczelniających akcesoriów stomijnych. Po kilku zmianach opatrunki ze srebrem zastąpiły opatrunki chłonąco-gojące + potrzebne akcesoria, jak wyżej.

W 12 dni po pierwszej wizycie, skóra wokół stomii wyglądała tak:

Tak wyglądała skóra już pokryta naskórkiem, gojąca się nadal rana, w trzy tygodnie od w/w zdjęć (powyżej) i po ok. pięciu tygodniach po pierwszej wizycie (poniżej)..

Worki z przylepcem typu convex pozostają na stałe w podstawowym wyposażeniu kobiety ze stomią, tak jak pierścienie uszczelniające, lub pasta uszczelniająca – zależnie od tego, co pacjentka wybierze.

Często, kiedy człowiek schudnie kilka, kilkanaście kilogramów i skóra wokół stomii zrobi się miękka, to zwykle worki jednoczęściowe, płaskie, jako zbyt elastyczne, nie zabezpieczają dobrze skóry w tej okolicy. Dobrze jest wtedy rozważyć chociaż/przymierzyć worek z dobrze dobranym do danej stomii, przylepcem typu convex.

 

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM