501 785 557 abc.stomii@wp.pl

W tak trudnej wyprawie w nieznane, w tak trudnej sytuacji życiowej, jaką jest operacja wyłonienia stomii, praktycznie każdy potrzebuje wsparcia. Nie jakiegoś wparcia, nie mam na myśli bylejakości pod żadnym pozorem, ale najlepszego z różnych, dostępnych źródeł. Najczęściej mówiąc wsparcie mamy na myśli rodzinę, albo psychologa.

No bo co to jest wsparcie? Definiuje się je zwykle jako dopingowanie drugiego człowieka w jego poczynaniach, mimo iż one mogą nie być zgodne z naszymi wyobrażeniami o tym co ten człowiek powinien zrobić. Wspieranie jest bezinteresownie. I jest potrzebne.

Kto może takie wsparcie dać człowiekowi ze stomią, kiedy jest on przybity, przerażony, albo chcący „podryźć” wszystko i wszystkich, albo…? Sami wiecie jak to jest.

Ktoś powie – pracownicy medyczni. Inny powie – wujek Google, którego osobiście nie polecam do końca, ze względu na większość publikowanych, niesprawdzonych treści. Medyczni powiedzą – rodzina, bliscy, przyjaciele… Na różnych etapach pewnie różne osoby są potrzebne. Pracownicy ochrony zdrowia powinni człowieka dobrze przygotować do operacji wyłonienia stomii. Dobrać sprzęt stomijny, nauczyć stomika i o jego stomii i jej zaopatrywania i radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych … A później, nie ma już zbyt dużo miejsca w codziennym życiu stomika, na przedstawicieli świata medycznego, którzy w pewnym zakresie są autorytetem. Dalej poszukując wsparcia, może właśnie w rodzinie (która nie zawsze umie je dać), wśród znajomych, bliskich, przyjaciół (których trudne sytuacje „przesiewają”, bo nie wiedzą jak się zachować, co powiedzieć, a nie umieją po prostu … być obok, być z bliską osobą).

I tu jest właśnie miejsce na grupy wsparcia. Największą grupą tego rodzaju jest PolIlko – Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią w Polsce, którego członkami są osoby ze stomią. Bardziej lokalnie mamy, jak ostatnio usłyszałam: „naszą rodzinę stomijną”, czyli Łódzkie Stowarzyszenie Stomijne. Tu również zrzeszeni są stomicy.

Spotykają się ze sobą, wspierają właśnie. Bo nikt z przedstawicieli świata medycznego (jesli nie ma stomii) nie ma przewagi z najlepszą nawet wiedzą, nad drugim człowiekiem, który zmaga się z tym co i Ty. Poniżej przedstawiam plan spotkań, na które Was mocno zapraszam 🙂 :

Terminy spotkań z członkami stowarzyszenia w 2018 r. w auli Wojewódzkiego Szpitala im. Pirogowa w Łodzi ul. Wólczańska 191/195:

 
12 kwietnia w godz: od 14.00 do 16.00
 
7 czerwca w godz: od 14.00 do 16.00
 
13 września w godz: od 14.00 do 16.00
 
22 listopada w godz: od 14.00 do 16.00

I oby zawsze gdzieś, w wiadomym dla nas miejscu, był człowiek, na którego możemy liczyć.

Dobrego każdego dnia 🙂

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM