501 785 557 abc.stomii@wp.pl

Tytuł ma formę pytającą, ale dla mnie odpowiedź jest czywista, że TAK. Wizyty kontrolne są potrzebne i to nie dlatego żebym ja, moje koleżanki, czy koledzy po fachu mieli co robić, ale też dla samych stomików są one potrzebne.

Zacznę wobec tego od początku, od tego czasu kiedy człowiek z wyłonioną stomią  opuszcza szpital, po około 7 – 8 dniach od operacji. Wiadomym jest, że stomia zaraz po operacji jej wyłonienia jest najczęściej – mniej lub bardziej obrzęknięta. Po kilku tygodniach (np. po około dwóch, kiedy usunięte powinny być szwy ze stomii i w najbliższych dniach po tym fakcie) jej średnica zmniejsza się. Trzeba wtedy dopasować otwór w sprzęcie (nadal do 2 mm. większy od średnicy stomii, ale jeśli stomia jest już mniejsza, to i otwór powinien być mniejszy. Jeśli kształt stomii się zmieni, to należy kształt otworu w sprzęcie doń dostosować.

Sprawdzenie czy średnica stomii się zmieniła od ostatniego założenia płytki, za pomocą szablonu pozostałego po ostatnim jej wycięciu.

Przyklejenie worka z dopasowanym otworem.

Po usunięciu szwów otwór w przylepcu zostanie zmniejszony.

Widać po podrażnionej skórze o ile za duży okazał się otwór w przylepcu.

W dalszej części życia ze stomią, kiedy okres rekonwalescencji przynosi efekty i stomik staje się coraz bardziej ruchliwy, samodzielny w codziennym życiu, to warunki wokół stomii mogą ulec zmianie. To znaczy, że ciało się zmienia, wykonujemy różne ruchy: a to sięgając coś z wysokiej szafki, schylając się przy np. sznurowaniu butów itd. Wtedy sprzęt, który był wystarczający w pierwszym okresie pooperacyjnym, może nie być dobry w danym momencie, może się wtedy odklejać, podciekać… I tu też byłaby bardzo na miejscu wizyta u pielęgniarki stomijnej, która oceni sytuację, dopasuje sprzęt, bądź poleci akcesoria do pielęgnacji.

Konkluzja moja jest taka, że Poradnie dla Osób ze Stomią są BARDZO POTRZEBNE. Bo kiedy wyłoniona zostaje stomia, to owszem, pewne problemy są zlikwidowane, ale jak to w życiu pojawiają się inne, nowe. I tak jak jest potrzeba, by były poradnie dla diabetyków, epileptyków, tak i dla dobrej jakości życia stomików są one niezbędne.

Zapraszam do obejrzenia filmu z takiej potencjalnej wizyty kontrolnej na Facebook.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM